ثواب الاعمال

به محضر

حضرت امام سیدنا و مولانا ابوالحسن علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء

صلواتی هدیه بفرمایید

باسلام

احادیث کتاب ثواب الاعمال در قالب پست هایی با همان عنوان و در 15 نوبت بر روی وبلاگ قرار گرفت و تمامی 15 پست در صفحه ای به همین نام قابل مشاهده است.

از این پس در قالب 15 پست دیگر نیمه دوم کتاب را با عنوان عقاب الاعمال در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم.

احادیث عقاب الاعمال

باشد که مورد رضایت مولایمان قرار گیرد. التماس دعا


دین از تو پدیدار شده حضرت صادق(ع)
شیعه ز تو بیدار شده حضرت صادق(ع)
از مکتب تو جن و ملک علم گرفتند
انسان ز تو دیندار شده حضرت صادق(ع)

اسحاق بن عمّار صیرفى نقل کرده است که : در کوفه بودم و برادران دینى بسیارى به دیدن من مى‏آمدند، (ولى) من دوست نداشتم که مشهور باشم و مى‏ترسیدم که راز شیعه بودن من فاش گردد، لذا به کسى که خدمت مرا مى‏کرد دستور دادم که به هر کس که به دیدار من بیاید بگوید: او اینجا نیست! اسحاق مى‏گوید که: آن سال را به حج رفتم و امام صادق علیه السّلام را زیارت کردم، در سیماى مبارک آن حضرت آثار بى‏اعتنائى و ناراحتى نسبت به خود احساس کردم . . . . .

 

عرض کردم: فدایت شوم! چه چیز موجب این تغییر رفتار شما نسبت به من شده است؟! فرمود: همان چیزى که رفتار تو را نسبت به برادران دینى تو تغییر داد. عرض کردم: فدایت گردم! من تنها از اینکه راز من فاش شود (و دشمنان بدانند که از شیعیانم) با آنان چنان رفتارى داشتم، و خدا مى‏داند که من چقدر آنها را دوست دارم. حضرت فرمود: اى اسحاق! از دیدار برادرانت دلتنگ مشو که هر گاه مؤمنى، برادر مؤمن خود را ملاقات کند و به او خوشامد بگوید، خداوند تا روز قیامت در نامه اعمال او درود و مرحبا مى‏نویسد، و هنگامى که با وى مصافحه کند خداوند در میان دو انگشت ابهام آن دو یک صد رحمت خود را فرود مى‏آورد که نود و نه قسمت آن از آن کسى است که علاقه و دوستى بیشترى نسبت به دوست خود داشته باشد، و خداوند با نظر رحمت آمیز و مهربان خود به آنها نگاه مى‏کند، و آن که رفیق خود را بیشتر دوست داشته باشد از نظر حضرت حق بیشتر فیض مى‏گیرد. و هنگامى که همدیگر را در آغوش بگیرند، رحمت خداوندى آنها را فرا مى‏گیرد، و اگر این دیدار مدّتى به درازا کشد و (در این دیدار فقط) رضاى خداوندى را جویا باشند، نه (سامان بخشیدن به) امور دنیوى، به آنان خطاب مى‏شود که: خداوند گناهان گذشته شما را آمرزید، از این پس، عمل خود را از سر بگیرید. و چون به احوالپرسى از یک دیگر بپردازند، فرشتگان (نگهبان آنان) به هم گویند: کنار بروید که این دو با هم رازى دارند که خداوند پنهان ماندن آن را اراده فرموده است. اسحاق مى‏گوید: به حضرت عرض کردم: فدایت گردم! چگونه است که فرشتگان از ما دور باشند و آنچه مى‏گوییم (به هنگام احوالپرسى) در نامه اعمال ثبت نمى‏شود، در حالى که خداوند عزّ و جل (در سوره ق، آیه 18) مى‏فرماید: «هیچ سخنى را بر زبان نمى‏آورد مگر آنکه فرشتگان مراقب در کمین اویند»؟ راوى مى‏گوید: پس فرزند رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم آه (سردى) از دل کشید و آنقدر گریست که اشک بر محاسن مبارک حضرت جارى شد، و (در آن حال به من) فرمود: اى اسحاق! براستى که خداوند تبارک و تعالى چون به فرشتگان (نگهبان) فرمان مى‏دهد: زمانى که این دو مؤمن یک دیگر را ملاقات مى‏کنند (و با هم به صحبت مى‏پردازند) از آن دور شوید، براى احترام و بزرگداشت آنهاست، پس اگر فرشتگان کلام آنها را ننویسند و نفهمند، مسلّما آن که حافظ و نگهبان آنهاست که داننده هر راز و آنچه نهانتر است همه آنها را خواهد دانست. اى اسحاق! از خدا بترس به طورى که گویا او را مى‏بینى، و اگر تو او را نبینى، مسلّما او تو را مى‏بیند، و اگر خیال کنى که خداوند تو را نمى‏بیند مسلّما (نسبت به او) کافرشده‏اى، و اگر بدانى که او تو را مى‏بیند و گناهان خود را از آفریده‏هاى او پنهان مى‏کنى ولى در محضر او (به گناهان خود اقرار) و آنها را آشکار مى‏سازى، در چنین صورتى، خداوند را در حدّ پائین ترین کسانى که ناظر بر اعمال تواند قرار داده‏اى.

(ثواب الاعمال/شیخ صدوق(ره))

پاداش کسى که حاجت برادرش را برآورد ... 

ابو حمزه ثمالى از حضرت على بن الحسین (ع) نقل کرده است که فرمود: هر کس حاجت برادرش را برآورد به حاجت حق آغاز کرده و خداوند در برابر آن صد حاجت او را که یکى از آنها بهشت است برمى‏آورد. و هر کس اندوه برادرش را برطرف کند، خداوند در روز قیامت اندوههاى او را- هر چه باشد- برطرف مى‏کند. و هر کس او را در برابر ستمکارى یارى دهد، خداوند او را در عبور بر صراط که لغزشگاه قدمهاست یارى مى‏دهد. و هر کس در تأمین حاجتى از حاجتهاى او تلاش کند و او را بدین وسیله شادمان سازد، گویى پیامبر خدا (ص) را شادمان ساخته است. و هرکس او را ...

 

 

و هر کس او را سیراب کند، خداوند از شربت مهرشده بهشتى به او مى‏نوشاند. و هر کس با دادن غذایى او را از گرسنگى برهاند، خداوند از میوه‏هاى بهشتى به او مى‏خوراند. و هر کس برهنگى او را با لباسى بپوشاند، خداوند از جامه‏هاى استبرق و حریر به او مى‏پوشاند. و هر کس او را با اینکه برهنه نیست لباس بپوشاند، تا هنگامى که از آن لباس تارى باقى مانده است در پناه خدا خواهد بود. و هر کس او را در پیشامدى که موجب خوارى و سرشکستگى اوست کفایت کند و آبروى او را در آن حادثه حفظ نماید، خداوند پسرانى جاودانه را در بهشت به خدمت او خواهد گماشت. و هر کس او را از مرکبش به زیر آورد، خداوند او را از قبر بر ناقه‏اى از ناقه‏هاى بهشت به محشر مى‏آورد و فرشتگان به او افتخار مى‏کنند. و هر کس او را پس از مرگ کفن کند، گویى از آغاز ولادت تا هنگام مرگ او را پوشانده است. و هر کس براى او همسرى تزویج کند که موجب انس و آرامى دل او شود، خداوند در قبر کسى را که به صورت محبوب‏ترین بستگان اوست با وى مأنوس مى‏سازد. و هر کس او را به هنگام بیمارى عیادت کند، فرشتگان بر گرد او حاضر مى‏شوند و برایش دعا مى‏کنند تا هنگامى که بازگردد، و به او مى‏گویند: پاکیزه شدى و بهشت براى تو آماده گشت. و فرمود: به خدا سوگند، برآوردن حاجت مؤمن نزد من از روزه و اعتکاف دو ماه پى در پى از ماههاى حرام، محبوب‏تر است.

هم به جان علی(ع) و جان محمد(ص) صلوات ...

راوى مى گوید: از امام رضا علیه السلام شنیدم که فرمود: کسى که پس از نماز صبح یا نماز مغرب پیش از آن که برخیزد یا با کسى صحبت کند، بگوید:

ان الله و ملائکته یصلون على النبى یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما. اللهم صل على محمد النبى و ذریته

خداوند صد حاجت او را برآورده مى سازد: هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت در آخرت .
عرض کرد مراد از صلوات خدا و صلوات فرشتگان و صلوات مومنین چیست ؟
فرمودند: مراد از صلوات فرستادن خدا، نزول رحمت است بر او.
و منظور از صلوات فرستادن فرشتگان ، این است که آنها پیامبر صلى الله علیه و آله را مدح و ثنا مى گویند.
و معنى صلوات فرستادن مومنین دعاى آنان براى پیامبر صلى الله علیه و آله است . و یکى از اسرار آل محمد در صلوات بر پیامبر و آل او، این صلوات است:

اللهم صل على محمد و آل محمد فى الاولین . و صل على محة مد و آل محمد فى الآخرین . و صل على محمد و آل محمد فى الملاء الاعلى . و صل على محمد و آل محمد فى المرسلین . اللهم اعط الوسیلة و الشرف و الفضیلة و الدرجة الکبیرة . اللهم انى آمنت بمحمد و لم اره فلا تحرمنى یوم القیام رویته و ارزقنى صحبته و توفنى على ملته و اسقنى من حوضه مشربا رویا سائغا هنئا لا اظما بعده ابدا انک على کل شى ء قدیر اللهم کما آمنت بمحمد و لم اره فعرفنى فى الجنان وجهه اللهم بلغ روح محمد عنى تحیة کثیرة و سلام

همانا کسى که سه بار در بامداد و سه بار در شب با این ذکر صلوات بفرستد، گناهانش از بین رفته و خطاهایش ‍ محو مى گردد؛ سرورش دوام یافته و دعایش مستجاب مى گردد به آرزوى خود رسیده و رزقش زیاد مى گردد، در مقابل دشمنش یارى گردیده ، اسباب همه خیرها برایش مهیا شده و از دوستان پیامبرش در بهشتهاى اعلى قرار داده مى شود.

ثواب یک بار بر پیامبر صلى الله علیه و آله صلوات فرستادن
امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامى که پیامبر صلى الله علیه و آله را یاد کردید، زیاد بر او صلوات بفرستید؛ زیرا همانا کسى که یک بار بر پیامبر صلى الله علیه و آله صلوات بفرستد، خداوند در هزار صف از فرشتگان هزار بار بر او صلوات مى فرستد و آفریده اى از آفریدگان خداوند بافى نماند؛ مگر این که به خاطر صلوات خدا و صلوات فرشتگانش ، بر او صلوات مى فرستند.
و جز نادان مغرور که خدا و رسول خدا صلى الله علیه و آله از او بیزارند؛ کسى از این ثواب رو نمى گرداند.

 

ثواب درخواست از خدا به حق حضرت محمد صلى الله علیه و آله واهل بیت علیه السلام
امام باقر علیه السلام فرمودند: همانا بنده اى هفتاد پاییز در آتش مى ماند. که هر پاییزى هفتاد سال است . آنگاه از خدا مى خواهد که به حق محمد و اهل بیتش به او رحم کند.
خداى عزوجل نیز به جبرییل وحى مى کند که فرود آى و بنده ام را از آتش ‍ خارج کن .
جبرییل عرض مى کند: چگونه در آتش فرود آییم ؟
خداوند مى فرماید: به آتش دستور داده ام براى تو سرد شود و ضررى به تو نرساند.
عرض کرردم : پروردگارا! جایش را نشانم بده .
مى فرماید: در چاهى در سجیل است .
آنگاه جبریل در جاى او فرود آمده و او را از آتش بیرون مى کشد.
خداوند عزوجل از او مى پرسد: چند سال در آتش بودى ؟
عرض مى کند: نمى دانم .
خداوند مى فرماید: به عزتم سوگند که اگر این چنین از من درخواست نمى کردى ، همچنان تو را با خوارى در آتش نگاه مى داشتم ؛ ولى بر خودم لازم نموده ام که هیچ بنده اى از من به حق محمد و اهل بیت او درخواست آمرزش نکند، مگر این که گناهى را که مربوط به من و اوست ببخشم .

ثواب صلوات بر پیامبر صلى الله علیه و آله
امام باقر علیه السلام از پدرانش علیه السلام روایت نموده است که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: در روز قیامت من در کنار ترازوى اعمال هستم . کسى که گناهانش را سنگینتر از کارهاى نیکش باشد، صلواتهایى ر که بر من فرستاده است مى آورم تا کارهاى نیکش را سنگین تر نماییم .

ثواب صد بار صلوات بر محمد صلى الله علیه و آله وآل او پس از صبح
راوى مى گوید: امام صادق علیه السلام از من پرسیدند: نمى خواهى چیزى یادت بدهم که خداوند با آن صورتت را از حرارت جهنم محفوظ کند؟
عرض کردم : چرا
فرمودند: پس از سپیده دم ، صد بار بگو اللهم صل على محمد و آل محمد تا خداوند صورتت را از حرارت جهنم حفظ نماید.

ثواب نماز
امام صادق علیه السلام فرمودند: اى بنده خدا! نماز واجب را در وقت خود بخوان با حالت کسى که با آن وداع مى کند و مى ترسد که پس از این هیچ گاه موفق به انجام آن نشود. آنگاه ، دیدگانت را متوجه سجده گاهت نما. اگر بدانى که در سمت راست یا چپ تو کسى هست ، به خوب نماز مى خوانى ، و بدان ، تو در برابر کسى هستى که تو را مى بیند و تو او را نمى بینى .
ثواب خواندن نماز صبح در اول وقت
رواى مى گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدم : بهترین نماز صبح کدام است ؟
فرمودند: طلوع فجر؛ زیرا خداوند متعال مى فرماید ان قرآن الفجر کان مشهودا یعنى فرشتگان شب و روز نماز صبح را مى بینند. بنابراین اگر بنده نماز صبح را به هنگام طلوع فجر بخواند، این نماز دو بار براى او ثبت مى شود: یک بار توسط فرشتگان شب و یک بار توسط فرشتگان روز.
ثواب برترى اول وقت بر آخر وقت
امام صادق علیه السلام فرمودند: برترى اول وقت بر آخر وقت ، مانند برترى آخرت بر دنیاست .
ثواب خواندن نمازهاى واجب در اول وقت
امام کاظم علیه السلام فرمودند: نمازهاى واجبى که در اول وقت خود با آداب و شرایط خوانده شوند، خوشبوتر و با طراوت تر از شاخه درخت (مورد) است ، هنگامى که از درخت خود جدا مى شود. بنابراین ، نمازهایتان را در اول وقت بخوانید.
ثواب نماز جماعت
1. امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا نماز جماعت ، بیست و سه درجه بالاتر از نماز فرادى است و بیست و پنج نماز مى باشد.
2. راوى مى گوید: شنیدم که امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کدام از شما که روز جمعه را درک کردید، نباید غیر از عبادت کار دیگرى انجام دهید، زیرا به درستى که در آن روز بندگان آمرزیده شده و رحمت فرود مى آید.
ثواب برخاستن براى نماز
امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ بنده اى از شیعیان ما به نماز بر نمى خیزد، مگر این که فرشتگانى به شماره مخالفین او دورش را گرفته و پشت سرش نماز خوانده و براى او دعا مى کنند تا نمازش تمام شود.

ثواب دیدار با مسلمان
راوى مى گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: هیچ مسلمانى به دیدن برادر مسلمانش نرفته ، مگر این که خداى عزوجل او را ندا داده است ، اى دیدار کننده ! پاک شدى و بهشت نیز برایت پاک شد .
ثواب دست دادن مسلمان با برادر مسلمانش
امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا کسى که قدر خداوند را نمى داند ، به همان گونه قدر پیامبرش را نیز نمى داند؛ و همان گونه که قدر پیامبرش را نمى داند؛ و همان گونه که قدر پیامبرش را نمى داند؛ قدر مومن را نیز نمى داند؛ همانا هنگامى که مومن برادرش را مى بیند ، و با او دست مى دهد ، تا زمانى که از هم جدا شوند ، خداوند به آن دو نگریسته و گناهان از چهره هایشان مى ریزد؛ همان گونه که باد شدید برگ را از درخت مى ریزد .
ثواب خوبى کردن به برادر مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنى که به برادرسول خدا مومنش ‍ خوبى نماید ،به رسول خدا صلى الله علیه و آله خوبى کرده است

ثواب پذیرفته شدن گواهى به لا اله الا الله
روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله در حالى که در میان عده اى از یاران خود که على بن ابیطالب علیه السلام نیز یکى از آنان بود نشسته بود، فرمودند: کسى که بگوید لا اله الا الله وارد بهشت مى شود.
دو نفر از یاران او گفتند: ما نیز مى گوییم لا اله الا الله . رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: گواهى به لا اله الا الله فقط از این (على بن ابیطالب ) و شیعیانش که پروردگار از آنان پیمان گرفته است ، پذیرفته است .
آن دو نفر دوباره گفتند: ما نیز مى گوییم لا اله الا الله .
در این هنگام رسول خدا صلى الله علیه و آله دستش را بر سر على گذاشته و فرمودند: نشانه آن ( پیروى از على بن ابیطالب علیه السلام ) این است که پیمان او را نشکنید؛ در جایگاه او ننشینید و سخن او را تکذیب نکنید.
ثواب شهادت به یگانگى خداى متعال و رسالتت حضرت محمد صلى الله علیه و آله
سهل بن سعید انصارى مى گوید: معناى آیه و ما کنت بجانب الطور اذ نادینا را پرسیدم . حضرت محمد صلى الله علیه و آله فرمودند: خداى عزوجل دو هزار سال پیش از آفرینش موجودات روى برگ درخت (مورد) که آنرا رویانده بود نوشت ، سپس آن را در عرش گذاشت . آنگاه ندا داد: اى امت محمد! به راستى که رحمتم از خشم من پیشى گرفت ، قبل از این که بخواهید به شما عطا مى کنم و قبل از این که در خواست آمرزش کنید شما را مى آمرزم ؛ بنابراین ، هر کدام از شما که مرا در حالى ملاقات کند که گواهى مى دهد به این که خدایى جز من نبوده و محمد بنده و فرستاده من است ، با رحمت خود او را وارد بهشت مى کنم .
ثواب صد بار تکبیر، تسبیح ، تحمید و تهلیل
امام صادق علیه السلام از پدرش روایت نموده است که امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: فقرا نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله آمده و عرض ‍ کردند: اى رسول خدا! ثروتمندان دارایى دارند که بنده آزاد کنند، ولى ما نداریم ؛ دارایى دارند که حج بروند، ولى ما نداریم ، دارایى دارند که صدقه بدهند، ولى ما نداریم ؛ دارایى دارند که با آن جهاد کنند، ولى ما نداریم .
پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند: هر کسى که صد بار تکبیر (الله اکبر) بگوید، از آزاد کردن صد بنده بالاتر است ، و کسى که صد بار تسبیح (سبحان الله ) بگوید، بالاتر از بردن صد شتر به حج است ، و کسى که صد بار تحمید کند (الحمدلله بگوید)، بالاتر از بردن اسب با زین ، دهنه و رکاب آن در راه خدا است ، کسى که صد بار لا اله الا الله بگوید، عمل او برتر از عمل سایر مردم است ، مگر کسى که بیش از این بگوید.
امیرالمؤ منین علیه السلام فرمودند: این خبر به گوش ثروتمندان رسید. آنان هم همین اعمال را انجام دادند و فقرا دوباره به خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله آمده و عرض کردند: اى رسول خدا! آنچه فرمودى به گوش ‍ ثروتمندان رسید، آنان هم آن اعمال را انجام دادند.
پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: اینها احسان خدا است و به هر کسى که بخواهد مى دهد و احسان خداوند زیاد است .

ثواب اهل قرآن
امام صادق علیه السلام از پدرش نقل مى نماید که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: اهل قرآن بالاترین درجات را پس از پیامبران و رسولان دارند. بنابراین ، اهل قرآن را ضعیف و حقوق آنها را کم نشمارید؛ زیرا آنان نزد خداوند مقام ارجمندى دارند.
ثواب فراگیرى قرآن به سختى یا به آسانى
راوى مى گوید: شنیدم که از امام صادق علیه السلام که فرمودند: کسى که قرآن را به سختى یاد بگیرد، دو پاداش دارد و کسى که قرآن را به آسانى یاد بگیرد همراه با نیکوکاران مى باشد.
ثواب قرآن خواندن جوان مؤ من
امام صادق علیه السلام فرمودند: جوان مومنى که قرآن بخواند، قرآن را با گوشت و خونش مخلوط مى شود و عامل همنشینى او با فرشتگان بزرگوار وحى که هرگز مرتکب گناهى نشده اند خواهد شد، و در روز قیامت نیز قرآن مانعى براى او در مقابل آتش خواهد بود.
قرآن در آن روز (خطاب به خداوند) مى گوید: هر عمل کننده اى به پاداش ‍ عمل خواهد رسید، جز عمل کنندگان به من . پس بهترین عطایاى خود را به او عنایت فرما.
خداوند عزوجل نیز در دو لباس بهشتى به او مى پوشاند و بر سرش تاج کرامت مى گذارد. آنگاه خطاب به قرآن مى فرماید: آیا راضى شدى ؟
قرآن مى گوید: من بهتر از این را براى او مى خواستم .
خداوند در امان بودن را به دست راست و جاودانگى در بهشت را به دست چپش مى دهد. سپس وارد بهشت مى شود. در بهشت به او مى گویند: یک آیه بخوان و یک درجه بالا برو.
آنگاه به قرآن خطاب مى شود: به آرزویت رسیدى و راضى شدى ؟
قرآن مى گوید: خداوندا! بله .
امام باقر علیه السلام فرمودند: کسى که خیر قرآن بخواند و آن را حفظ نماید، خداوند دو بار این ثواب را به او مى دهد.

ثواب زیارت قبور ائمه علیه السلام

1. راوى مى گوید خدمت امام رضا علیه السلام عرض کردم : کسى که قبر یکى از امامان علیه السلام را زیارت نماید چه ثوابى دارد؟ فرمودند: ثواب زیارت قبر امام حسین علیه السلام را دارد. عرض کردم : کسى که قبر امام کاظم علیه السلام را زیارت نماید، چه ثوابى دارد؟ فرمودند: ثواب زیارت قبر امام حسین علیه السلام را دارد.
2. راوى گوید خدمت امام جواد علیه السلام عرض کردم : کسى که قبر امام رضا علیه السلام را زیارت کند چه ثوابى دارد؟
فرمودند: به خدا سوگند پاداش او بهشت است .
3. راوى گوید: در نامه امام رضا علیه السلام چنین آمده بود: به شیعیان من بگویید که زیارت من نزد خداوند برابر با هزار حج است . راوى مى گوید: به امام جواد علیه السلام عرض کردم : هزار حج ؟! فرمودند: آرى به خدا سوگند! و براى کسى که او را با شناخت حقش زیارت نماید، برابر با یک هزار هزار حج است .

برترى ماه رمضان و ثواب روزه آن
1. امام باقر علیه السلام به جابر فرمودند: اى جابر! کسى که به ماه رمضان برسد و روز آن را روزه گرفته ، پاره اى از شبش را عبادت کندت فرج و زبان خود را حفظ کرده ، چشمش را از حرام بپوشاند و از آزار مردم بپرهیزد، همانند روزى که از مادر متولد شده است ، گناهان بیرون مى رود.
جابر مى گوید: گفتم : فدایت گردم ، چه حدیث خوبى !
حضرت فرمودند: و چه شرط سختى !
2. امام باقر علیه السلام فرمودند: همانا هنگامى که پیامبر صلى الله علیه و آله از عرفات بازگشته و رهسپار منى بود، وارد مسجد شد. مردم گرد او جمع شده و در باره لیلة القدر از او سوال کردند. حضرت در آنجا سخنرانى نموده و پس از ثناى الهى فرمودند: هر کدام از شما که درباره شب قدر از آن من سوال کنید، آن را از شما پنهان نمى کنم . چون همانان من نیز آن را نمى دانم . اى مردم ! بدانید همانا هر کسى با صلح و سلامت به ماه رمضان برسد و روزش را روزه گرفته ، مقدارى از شبش را عبادت کند، مراقب نمازش باشد و به نماز جمعه اش و نماز عید فطر برود، قطعا شب قدر را درک کرده و به جایزه پروردگار دست یافته است .
راوى مى گوید: امام صادق علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند به جوایزى رسیده است که مانند جوایز بندگان نیست .

ثواب یک روز روزه در گرما با تشنگى زیاد
امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کسى که یک روز در گرما روزه بگیرد و تشنه شود، خداى عزوجل هزار فرشته را وکیل مى کند که دست به صورت او بکشند و او را مژده دهند.
و زمانى که افطار کند، خداى متعال مى فرماید، چقدر خوشبو هستى . فرشتگانم ! گواه باشید که من قطعا او را آمرزیدم .

 

دوستان عزیز چقدر خوب است اکنون که همگی از فیض این ماه بهره مند می شویم ثواب اعمالمان را به امام عصر (عج) و خاصه حضرت نرجس خاتون (س) هدیه نماییم.

انشاالله نماز عید فطر را به تکبیره الاحرام مولایمان اقامه کنیم.

انهم یرونه بعیدا و نریه قریبا ....  

ثواب گفتن لا اله الا الله
1. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند: خداى عزوجل به موسى بن عمران فرمودند: اى موسى ! به راستى که آسمانها و ساکنان آنها که نزد من هستند و زمینهاى هفتگانه را در یک کفه گذاشته و لا اله الا الله را در کفه دیگرى بگذارند، لا اله الا الله سنگین تر از آنها خواهد بود.
2. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند؛ دو چیز عامل دو چیز است : کسى که بمیرد در حالى که گواهى مى دهد که خدایى جز خداى یگانه نیست ، وارد بهشت مى شود و کسى که بمیرد در حالى که شریکى براى خداوند مى داند، وارد جهنم مى شود.
3. امام محمد باقر علیه السلام فرمود که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: هر چیزى هموزنى دارد، مگر خداوند و لا اله الا الله که هموزنى ندارند و هر قطره اشکى بر صورت او جارى شود، هیچ گاه فقر و خوارى را نخواهد دید.
4. امیرالمؤ منین علیه السلام فرمودند: هیچ بنده مسلمانى نیست که بگوید لا اله الا الله مگر این که بالا رفته و هر سقفى را مى شکافد و به هیچ کدام از گناهان او بر نمى خورد، مگر این که آن را پاک مى کند تا این که به خوبیهایى همانند خود برسد و بایستد.
5. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: مومنى نیست که بگوید لا اله الا الله مگر این که گناهان کارنامه اش پاک شده و این عمل در کنار خوبیهاى همانند خود قرار مى گیرد.
ثواب گفتن صد بار لا اله الا الله
امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که وقت رفتن به رختخواب صدبار لا اله الا الله بگوید، خداوند خانه اى در بهشت براى او مى سازد و کسى که هنگام رفتن به رختخواب صدبار از خداوند آمرزش بخواهد، گناهان او مى ریزد، همانگونه که برگ درخت مى ریزد.

 

ثواب گفتن لا اله الا الله با شرایط آن
وقتى که امام رضا علیه السلام به نیشابور رسید، به هنگام حرکت به طرف مامون ، محدثان اطراف او را گرفته و گفتند: فرزند رسول خدا! از پیش ما مى روى و حدیثى نمى فرمایى که از آن استفاده کنیم !
حضرت که در کجاوه نشسته بودند، سر خود را از کجاوه بیرون آورده و فرمودند: از پدرم موسى بن جعفر علیه السلام شنیدم که فرمودند از پدرم جعفر بن محمد صلى الله علیه و آله شنیدم که فرمودند از پدرم محمد بن على علیه السلام شنیدم که فرمودند از پدرم على بن الحسین علیه السلام شنیدم که فرمودند از پدرم حسین بن على علیه السلام شنیدم که فرمودند از پدرم امیرالمؤ منین على بن ابیطالب علیه السلام شنیدم که فرمودند از رسول خدا صلى الله علیه و آله شنیدم که فرمودند: شنیدم که جبرییل گفت : از خداى عزوجل شنیدم که فرمودند: لا اله الا الله پناهگاه من است ؛ کسى که وارد پناهگاه من شود، از عذاب من ایمن است .
ثواب پذیرفته شدن گواهى به لا اله الا الله
روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله در حالى که در میان عده اى از یاران خود که على بن ابیطالب علیه السلام نیز یکى از آنان بود نشسته بود، فرمودند: کسى که بگوید لا اله الا الله وارد بهشت مى شود.
دو نفر از یاران او گفتند: ما نیز مى گوییم لا اله الا الله . رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: گواهى به لا اله الا الله فقط از این (على بن ابیطالب ) و شیعیانش که پروردگار از آنان پیمان گرفته است ، پذیرفته است .
آن دو نفر دوباره گفتند: ما نیز مى گوییم لا اله الا الله .
در این هنگام رسول خدا صلى الله علیه و آله دستش را بر سر على گذاشته و فرمودند: نشانه آن ( پیروى از على بن ابیطالب علیه السلام ) این است که پیمان او را نشکنید؛ در جایگاه او ننشینید و سخن او را تکذیب نکنید.

ثواب ناخن گرفتن و کوتاه کردن سبیل
1. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: کسى که در روز شنبه یا پنجشنبه ناخنهایش را بگیرد و سبیلش را کوتاه کند، از دندان درد و چشم درد معاف مى شود.
2. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که در روز پنج شنبه ناخنهایش را بچیند و یکى را براى روز جمعه باقى بگذارد، خداى عزوجل فقر را از او دور مى گرداند.
3. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که در هر جمعه ناخنهایش را بگیرد و سبیلش را کوتاه کند و سپس بگوید:بسم الله و بالله و على ملة رسول الله صلى الله علیه و آله ؛ در مقابل مو یا ناخن ، ثواب آزاد کردن بنده اى از فرزندان اسماعیل را به او مى دهند.


ثواب پوشیدن کفش سفید
سدیر صیرفى مى گوید: در حالى که کفش سفید پوشیده بودم ، به دیدن امام صادق علیه السلام رفتم . آن حضرت فرمودند: آیا عمدا کفش سفید پوشیده اى ؟
عرض کردم : فدایت شوم ! نه به خدا.
فرمودند: کسى که به قصد خرید کفش سفید وارد بازار شود و کفش سفید بخرد، آن کفش کهنه نمى شود، مگر این که مالى را از جایى به دست مى آورد که گمان ندارد.
سدیر مى افزاید: آن کفش کهنه نشد، تا زمانى که صد دینار را از جایى که گمان نداشتم ، به دست آوردم .

ثواب مسواک کردن
1. امام صادق علیه السلام فرمودند: مسواک کردن دوازده خاصیت دارد: سنت پیغمبر است ، پاک کننده دهان و روشن کننده چشم است ، خداوند را راضى مى کند؛ دندانها را سفید مى کند؛ از فاسد شدن دندان جلوگیرى مى کند؛ لثه را محکم مى کند؛ میل غذا مى آورد، بلغم را از بین مى برد؛ حافظه را افزایش مى دهد؛ حسنه را دو برابر مى کند و فرشتگان از آن خوشحال مى شوند.
2. امام باقر علیه السلام فرمودند: مسواک کردن بلغم را از بین برده و عقل را زیاد مى کند.

عزیزانی که این پست را مطالعه فرمودند دقت فرمایند که گاهی احادیثی را از حضرات معصومین (علیهم السلام) می خوانیم که شاید به نظرمان کمی سبک جلوه کند و یا اینکه با محاسبات به قول خودمان عقلی که انجام می دهیم تعارض داشته باشد، اما در اینجا به دو نکته باید توجه شود

اولا اینکه ممکن است حدیث نسبت داده شده به معصوم(ع) جعلی باشد که البته معیار آن این نیست که با تعقل ما سازگار باشد یا نه ، بلکه می بایست که از مجرای علم رجال به آن رسیدگی شود که توسط فقیه انجام می شود

دوما اینکه اگر حدیث از نظر سند صحیح باشد ، و از نظر ما عقلانی نباشد در واقع ما باید در عاقل بودن خود شک کنیم. چراکه عقل ما بسیار محدود تر از آن است که بخواهد احادیث را به خودی خود بفهمد. بنابراین در مورد آنچه که از احادیث می فهمیم باید خدا را شاکر باشیم و در مورد آنچه نمی فهمیم باید از خداوند و از اهل بیت (علیهم السلام) بخواهیم که فهم کلامشان را به ما اعطا نمایند  

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

 

ثواب خشک کردن آب وضو با حوله و ترک آن
امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که وضو بگیرد و با حوله اعضاى وضو را خشک کند، یک حسنه براى او نوشته مى شود

/ 0 نظر / 10 بازدید