عقاب الاعمال

به محضر

حضرت امام سیدنا و مولانا ابوالحسن علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء

صلواتی هدیه بفرمایید

باسلام

احادیث کتاب ثواب الاعمال در قالب پست هایی با همان عنوان و در 15 نوبت بر روی وبلاگ قرار گرفت و تمامی 15 پست در صفحه ای به همین نام قابل مشاهده است.

احادیث ثواب الاعمال

از این پس در قالب 15 پست دیگر نیمه دوم کتاب را با عنوان عقاب الاعمال در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم.

باشد که مورد رضایت مولایمان قرار گیرد. التماس دعا

مجازات دشمنى با اهل بیت پیامبر
امام صادق علیه السلام نقل مى نماید که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: کسى که با خانواده ما دشمنى نماید ، خداوند او را یهودى بر مى انگیزد .
عرض کردند: اى رسول خدا! گرچه شهادتین را بگوید؟
فرمودند: بله ؛ زیرا شهادتین را فقط به خاطر ریخته نشدن خون خود یا فرار از جزیه دادن همراه با خوارى ، گفته است .
آنگاه دوباره فرمودند: کسى که با خانواده ما دشمنى کند؛ خداوند او را یهودى برمى انگیزد .
عرض کردند: چگونه اى رسول خدا؟
فرمود: اگر دجال را درک کند ، به او ایمان خواهد آورد .
مجازات ندانستن حق اهل بیت
راوى مى گوید امام زین العابدین علیه السلام از ما پرسیدند: کدام نقطه از زمین بهتر است ؟
عرض کردم خدا و رسول او و پسر رسولش داناترند .
فرمودند: برترین مناطق بین رکن و مقام است و اگر مردى به اندازه حضرت نوح علیه السلام عمر کند - نهصد و پنجاه سال - و در آن مکان روزها را روزه گرفته و شبها را عبادت کند ، آنگاه بدون ولایت ما با خداوند ملاقات کند ، این کارها براى او هیچ سودى نخواهد داشت .
مجازات مرگ در حال نشناختن امام
راوى مى گوید: از امام صادق علیه السلام درباره فرمایش رسول اکرم صلى الله علیه و آله پرسیدم که فرموده اند: کسى که بمیرد و امام خود را نشناسد ، با مرگ زمان جاهلیت از دنیا رفته است .
امام صادق علیه السلام فرمودند: زمانى که نفس انسان به این جا رسید و با دست به سینه اش اشاره کرد - بیشرین احتیاج را به او خواهد داشت یعنى به شناخت امام خود .
آنگاه فرمودند: عقیده تو در این مورد درست است .

 

مجازات صلوات نفرستادن بر پیامبر در نماز و هنگامى که نام او را مى برند .
امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که نماز بخواند و در نماز بر پیامبر صلى الله علیه و آله صلوات نفرستد ، با نماز خود راه غیر بهشت را پیموده است .
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: کسى که نام مرا پیش او ببرند و بر من صلوات نفرستد و به جهنم برود ، خداوند او را از رحمت خود دور گرداند . و نیز فرمودند: کسى که نام مرا پیش او ببرند و او صلوات بر من را فراموش کند ، در راه بهشت به اشتباه مى افتد .
مجازات دشمن و منکر ولایت و جانشینى امیرالمومنین و شک کننده در این مطلب
1. امام صادق علیه السلام فرمودند: شرابخوار مانند بت پرست است و دشمن آل محمد بدتر از اوست .
عرض کردم : فدایت گردم چرا؟
فرمودند: زیرا بدون تردید بالاخره روزى شرابخوار مشمول شفاعت خواهد شد ، ولى اگر اهل آسمان و زمین دشمن اهل بیت را شفاعت کنند شفاعت آنها پذیرفته نخواهد شد .
2. راوى مى گوید: از امام کاظم علیه السلام شنیدم که فرمودند: همانا خداوند عزوجل در وقت هر نماز براى بندگان مومن و معتقد خود رحمت مى فرستد و براى عده اى دیگر لعنت .
عرض کردم : براى چه کسانى ؟
فرمودند: براى کسانى که حق ما را انکار کرده و ما را تکذیب کردند .
3. امام صادق علیه السلام نقل مى نماید که امام باقر علیه السلام فرمودند: خداى متعال امام على علیه السلام را نشانه اى بین خود و خلقش قرار داده است که و جز او نشانه دیگر نیست ؛ پیرو او مومن و منکر او کافر و کسى که بر او شک کند ، مشرک است .
4. راوى مى گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: اگر همه مردم روى زمین ولایت امام على علیه السلام را انکار کنند ، خداوند همه آنها را عذاب نموده و به جهنم مى برد .
5. امام صادق علیه السلام فرمودند: جبرییل بر پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: خداوند به تو سلام رسانیده و مى فرماید: آسمانهاى هفتگانه و آنچه در آنهاست و نیز زمینهاى هفتگانه و آنچه روى آنهاست و را آفریده و هیچ مکانى را ارجمندتر از رکن و مقام نیافریدم . اگر بنده اى از هنگامى که آسمانها و زمینها را آفریدم در این مکان به درگان من دعا کند ، سپس در حالى که منکر ولایت على علیه السلام است مرا ملاقات کند: او را به صورت به جهنم مى افکنم .
6. میسر گوید: به دیدن امام صادق علیه السلام رفته و به او عرض کردم : فدایت گردم ! همسایه اى دارم که فقط با صداى او بیدار مى شوم یا قرآن خوانده ، آیات آن را تکرار کرده و گریه و تضرع مى کند ، یا با گریه و تضرع دعا مى کند ، مى گویند او از همه حرامهاى خداوند پرهیز مى کند .
آن حضرت علیه السلام فرمودند: اى میسر! آیا اعتقادات تو را هم دارد؟
عرض کردم : خداوند مى داند .
سال آنده که به حج رفتم ، از اعتقادات او پرسیدم : معلوم شد که اصلا ولایت اهل بیت را ندارد . دوباره به دیدار آن حضرت رفته و از آن مرد سخن گفتم .
او دوباره سوال سال گذشته را تکرار نموده و فرمودند: آیا به اعتقادات تو معتقد است ؟
عرض کردم : خیر .
فرمودند: اى میسر کدام نقطه زمین محترم تر است ؟
عرض کردم : خدا و رسول او و پسر رسولش داناترند .
فرمودند: اى میسر! بین رکنو مقام یک گلزار از گلزارهاى بهشت و بین قبر رسول خدا و منبر او نیز گلزار دیگرى از گلزارهاى بهشت است . اگر خداوند عمر بنده اى را آن قدر طولانى نماید که هزار سال بین رکن و مقام و بین قبر رسول خدا و منبرش ، او را عبادت کند؛ آنگاه همان گونه که قوچ زیبا را ذبح مى کنند ، او را مظلومانه در بسترش بکشند و سپس بدون ولایت ما خداوند عزوجل را ملاقات کند ، سزاوار است که خدا او را با صورت به آتش جهنم بیفکند .

مجازات ذلیل کردن مومن
راوى مى گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: خداوند عزوجل مى فرماید: کسى که بنده مومن مرا ذلیل کند؛ بداند به جنگ من آمده است ، و کسى که او را احترام و تکریم نماید؛ بداند از غضب من در امان است .
مجازات یارى نکردن مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: مومنى نیست که بتواند برادر مومنش را یارى کند ولى یارى نکند، مگر این که خداوند در دنیا و آخرت او را یارى نخواهد نمود.
مجازات پوشانیدن خود از مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنى که بین او و مومن دیگر مانع و حجابى باشد؛ بین او و بهشت هزار دیوار میکشد که بین هر دیوارى تا دیوار دیگر هزار سال راه است .
مجازات سود گرفتن از مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: سود گرفتن مومن از مومن از رباست .
مجازات حبس حق مومن
1. یونس بن ظیبان نقل مى کند که امام صادق علیه السلام فرمودند: اى یونس ! کسى که حق مومنى را نزد خود نگه داشته و به او ندهد؛ خداوند در روز قیامت پانصد سال او را سر پا نگه مى دارد تا آن قدر عرق کند که چند دره از عرق او جارى شود و منادى از جانب خدا ندا مى کند: این همان ظالمى است که حق فلان مومنى را نزد خود نگهداشت و به او نداد .
چهل روز نیز سرزنش مى شود . سپس دستور مى رسد او را به جهنم ببرید.
2. امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنى مال مومنى را که به آن احتیاج دارد حبس کند، به خا سوگند غذاى بهشتى را نچشیده ، و از نوشابه هاى سر بسته بهشتى نیز نخواهد چشید.
مجازات تهمت زدن به مومن
امام باقر علیه السلام نقل مى نماید که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: ناسزا گفتن به مومنى فسق ، جنگ با او کفر، و خوردن گوشتش با غیبت گناه است .
مجازات نقل کردن طلبى به قصد رسوا کردن او
امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که چیزى از مومنى نقل کند، با این هدف که او را رسوا کرده و شخصیتش را از بین ببرد تا از چشم مردم بیفتد، خداوند عزوجل او را از سرپرستى خود خارج و به سرپرستى شیطان وارد مى نماید .

 

دانلود کتاب ثواب الاعمال و عقاب الاعمال

بقیه کتب

/ 0 نظر / 11 بازدید