عقاب الاعمال3

به محضر

حضرت امام سیدنا و مولانا ابوالحسن علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء

صلواتی هدیه بفرمایید

مجازات ذلیل کردن مومن
راوى مى گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: خداوند عزوجل مى فرماید: کسى که بنده مومن مرا ذلیل کند؛ بداند به جنگ من آمده است ، و کسى که او را احترام و تکریم نماید؛ بداند از غضب من در امان است .
مجازات یارى نکردن مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: مومنى نیست که بتواند برادر مومنش را یارى کند ولى یارى نکند، مگر این که خداوند در دنیا و آخرت او را یارى نخواهد نمود.
مجازات پوشانیدن خود از مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنى که بین او و مومن دیگر مانع و حجابى باشد؛ بین او و بهشت هزار دیوار میکشد که بین هر دیوارى تا دیوار دیگر هزار سال راه است .
مجازات سود گرفتن از مومن
امام صادق علیه السلام فرمودند: سود گرفتن مومن از مومن از رباست .
مجازات حبس حق مومن
1. یونس بن ظیبان نقل مى کند که امام صادق علیه السلام فرمودند: اى یونس ! کسى که حق مومنى را نزد خود نگه داشته و به او ندهد؛ خداوند در روز قیامت پانصد سال او را سر پا نگه مى دارد تا آن قدر عرق کند که چند دره از عرق او جارى شود و منادى از جانب خدا ندا مى کند: این همان ظالمى است که حق فلان مومنى را نزد خود نگهداشت و به او نداد .
چهل روز نیز سرزنش مى شود . سپس دستور مى رسد او را به جهنم ببرید.
2. امام صادق علیه السلام فرمودند: هر مومنى مال مومنى را که به آن احتیاج دارد حبس کند، به خا سوگند غذاى بهشتى را نچشیده ، و از نوشابه هاى سر بسته بهشتى نیز نخواهد چشید.
مجازات تهمت زدن به مومن
امام باقر علیه السلام نقل مى نماید که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: ناسزا گفتن به مومنى فسق ، جنگ با او کفر، و خوردن گوشتش با غیبت گناه است .
مجازات نقل کردن طلبى به قصد رسوا کردن او
امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که چیزى از مومنى نقل کند، با این هدف که او را رسوا کرده و شخصیتش را از بین ببرد تا از چشم مردم بیفتد، خداوند عزوجل او را از سرپرستى خود خارج و به سرپرستى شیطان وارد مى نماید .

احادیث ثواب الاعمال

احادیث عقاب الاعمال


/ 0 نظر / 11 بازدید