ثواب الاعمال12

ثواب ناخن گرفتن و کوتاه کردن سبیل
1. رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: کسى که در روز شنبه یا پنجشنبه ناخنهایش را بگیرد و سبیلش را کوتاه کند، از دندان درد و چشم درد معاف مى شود.
2. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که در روز پنج شنبه ناخنهایش را بچیند و یکى را براى روز جمعه باقى بگذارد، خداى عزوجل فقر را از او دور مى گرداند.
3. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسى که در هر جمعه ناخنهایش را بگیرد و سبیلش را کوتاه کند و سپس بگوید:بسم الله و بالله و على ملة رسول الله صلى الله علیه و آله ؛ در مقابل مو یا ناخن ، ثواب آزاد کردن بنده اى از فرزندان اسماعیل را به او مى دهند.


ثواب پوشیدن کفش سفید
سدیر صیرفى مى گوید: در حالى که کفش سفید پوشیده بودم ، به دیدن امام صادق علیه السلام رفتم . آن حضرت فرمودند: آیا عمدا کفش سفید پوشیده اى ؟
عرض کردم : فدایت شوم ! نه به خدا.
فرمودند: کسى که به قصد خرید کفش سفید وارد بازار شود و کفش سفید بخرد، آن کفش کهنه نمى شود، مگر این که مالى را از جایى به دست مى آورد که گمان ندارد.
سدیر مى افزاید: آن کفش کهنه نشد، تا زمانى که صد دینار را از جایى که گمان نداشتم ، به دست آوردم .

ثواب مسواک کردن
1. امام صادق علیه السلام فرمودند: مسواک کردن دوازده خاصیت دارد: سنت پیغمبر است ، پاک کننده دهان و روشن کننده چشم است ، خداوند را راضى مى کند؛ دندانها را سفید مى کند؛ از فاسد شدن دندان جلوگیرى مى کند؛ لثه را محکم مى کند؛ میل غذا مى آورد، بلغم را از بین مى برد؛ حافظه را افزایش مى دهد؛ حسنه را دو برابر مى کند و فرشتگان از آن خوشحال مى شوند.
2. امام باقر علیه السلام فرمودند: مسواک کردن بلغم را از بین برده و عقل را زیاد مى کند.

عزیزانی که این پست را مطالعه فرمودند دقت فرمایند که گاهی احادیثی را از حضرات معصومین (علیهم السلام) می خوانیم که شاید به نظرمان کمی سبک جلوه کند و یا اینکه با محاسبات به قول خودمان عقلی که انجام می دهیم تعارض داشته باشد، اما در اینجا به دو نکته باید توجه شود

اولا اینکه ممکن است حدیث نسبت داده شده به معصوم(ع) جعلی باشد که البته معیار آن این نیست که با تعقل ما سازگار باشد یا نه ، بلکه می بایست که از مجرای علم رجال به آن رسیدگی شود که توسط فقیه انجام می شود

دوما اینکه اگر حدیث از نظر سند صحیح باشد ، و از نظر ما عقلانی نباشد در واقع ما باید در عاقل بودن خود شک کنیم. چراکه عقل ما بسیار محدود تر از آن است که بخواهد احادیث را به خودی خود بفهمد. بنابراین در مورد آنچه که از احادیث می فهمیم باید خدا را شاکر باشیم و در مورد آنچه نمی فهمیم باید از خداوند و از اهل بیت (علیهم السلام) بخواهیم که فهم کلامشان را به ما اعطا نمایند  

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

 

بقیه احادیث


 

 


 

/ 0 نظر / 11 بازدید