السلام علیک یا من بزیارته ثواب زیارة سید الشهدا یرتجی

سلام بر تو ای سید پاک و مطهر! سلام بر تو ای از سلاله زهرای اطهر! سلام بر آن حریم قدسی‌ات که عطر کربلایی‌اش، مشام جان هر دوستدار اهل بیتی را معطر می‌سازد.
ای آقای کریم و بزرگوار! شهادت می‌دهم که سراسر عمر بابرکت و نورانی‌ات در خدمت اولیای خدا و حجت‌های الهی بودی؛ و قدم از قدم برنداشتی مگر بخاطر رضای دوست.
السلام علیک یا اباالقاسم یا عبدالعظیم

این بزرگوار یکى از اعاظم ذریه رسول و فرزندان مرتضى و بتول ـ صلوات الله علیهم أجمعین ـ و از شخصیت‌ها و معاریف علماى اهل بیت و بزرگان صحابه حضرت جواد و حضرت هادى‌علیهماالسلام و محارم اسرار ائمه‌علیهم السلام است و على الظاهر چون با حضرت رضا علیه‌السلام در سلسله نسب به حضرت امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام در یک طبقه بوده است ـ چنان که بعض از علماء رجال فرموده‌اند ـ از اصحاب آن حضرت نیز بوده است. و اگر چه برحسب روایتى که خواهیم آورد عصر امامت امام عسکرى علیه‌السلام را درک نکرده است، ولى احتمال اینکه درک خدمت آن حضرت را کرده باشد قوى است و اما روایتى که دلالت دارد بر فضل زیارت حضرت عبدالعظیم و وفات او در عصر امامت امام هادى‌علیه السلام‌روایتى است که صدوق در ثواب الاعمال به سند نقل کرده است از شخصى که خدمت حضرت هادى علیه السلام شرفیاب شد. امام از او پرسید «أَینَ کُنْتَ؟» کجا بودى؟ جواب داد «زُرْتُ الحسینَ‌علیه السلام‌»زیارت کرده‌ام حسین علیه السلام‌ را (یعنى به زیارت او بودم). حضرت هادى‌‌علیه السلام‌فرمود:
« أَمّا إِنَّکَ لَوْ زُرْتَ قَبْرَ عَبْدِالْعَظیمِ عِنْدَکُمْ لَکُنْتَ کَمَنْ زارَ الْحُسَین بنَ عَلى‌علیه السلام»
«آگاه باش! اگر زیارت کرده بودى قبر عبدالعظیم را، که نزد شما است، هر آینه بودى مثل کسى که زیارت حسین بن على‌علیه السلام را کرده باشد.»
از جمله روایاتى که دلالت بر فضل و علم این شریف بزرگوار دارد، روایتى است منقول از حضرت هادى‌علیه السلام‌ که به یکى از شیعیان رى مى‌فرماید:
«إِذا أَشْکَلَ عَلَیْکَ شَىءٌ مِنْ أَمْرِ دِینِکَ بِناحِیَتِکَ فَسَلْ عَنْهُ عَبْدَ الْعَظیمَ بْنِ عبدِاللهِ الحَسَنىِّ و اقْرَأْهُ مِنّى السَّلامَ»

«هرگاه مشکل شد بر تو چیزى از امر دین تو در ناحیه خودت سؤال کن از آن از عبدالعظیم بن عبدالله الحسنى و از من با او سلام برسان»

برگرفته از سایت آیت الله صافی گلپایگانی

/ 0 نظر / 37 بازدید