جلسه 17

نفسی علی زفراتها محبوسة / یا لیتها خرجت مع الزفرات

نماز در قرآن و حدیث(مواظبت بر نماز)
نویسنده : fingsh - ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٤
 

قرآن:
«بر نمازها و نماز میانه مواظبت کنید و خاضعانه براى خدا به پا خیزید
«و این خجسته کتابى است که ما آن را فرو فرستادیم، کتابهایى را که پیش از و کسانى آن آمده تصدیق مى کند. و براى اینکه پیرامون آنند [ مردم ] امّ القرى [ = مکّه ] را که هشدار دهى. و کسانى که به آخرت ایمان مى آورند، به آن نیز ایمان مى آورند، و آنان بر نمازهاى خود مواظبت مى کنند
«و آنان که بر نمازهایشان مواظبت مى کنند. آنانند که وارثانند


1 ـ امام صادق علیه السّلام :
در باره آیه «و آنان که بر نمازهایشان مواظبت مى کنند»، فرمود: یعنى بر وقتها و حدود نماز[1] .

2 ـ انس: هنگام وفات پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله ، در کنارش بودیم. پس به ما گفت: در باره نماز، تقواى الهى پیشه کنید، در باره نماز، تقواى الهى پیشه کنید ـ تا سه بار ـ .

3 ـ پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله :
بیشتر همّ و غمّت ، نماز باشد که آن، سر اسلام پس از پذیرش دین است.

4 ـ مواظبت بسیار شخص بر انجام نمازها، در دیندار بودنش کفایت مى کند.

5 ـ هنگام یاد کردن نماز ـ فرمود : هر کس بر نماز مواظبت ورزد، روز قیامت برایش نور و حجّت و نجات از آتش مى شود و هر کس مواظبت نورزد نه نور است و نجات و نه حجت .

6 ـ هر کس به سوى نماز بشتابد ، از این رو که مى ترسد به آن نرسد، خداوند بهشت را برایش واجب مى گرداند و هر کس آن را ترک کرده کار دیگرى را مقدم دارد، تا یک سال با عمل دیگرى بهشت را درنمى یابد .

7 ـ پرچم برافراشته اسلام، نماز است، پس هر کس به آن دل بسپارد و آن را با واجبات و مستحباتش انجام دهد، با ایمان است.

8 ـ پنج چیز است که هر کس همراه با ایمان بیاورد، وارد بهشت مى شود: هر کس بر نمازهاى پنجگانه مواظبت ورزد، بر وضوء و رکوع و سجود و وقتهاى آن و ...

9 ـ هرگاه کسى از شما به نماز بر مى خیزد، به مناجات با پروردگارش برخاسته است. پس بنگرد، چگونه با او مناجات مى کند.

10 ـ نماز ترازو است ، هر کس تمام بیاورد، تمام مى برد.

11 ـ نمازپیمانه یاترازو است ـ هرکس تمام بیاورد، تمامش مى دهند وهرکس کم گذارد، مى دانیدکه خداونددرباره کم فروشان چه نازل کرده است[2].

12 ـ خداوند پنج نماز را بر بندگان واجب کرده است. پس هر کس آن ها را بیاورد بدون اینکه از روى سبک شمردن، کم بگذارد، خداوند تعهد مى کند او را روز قیامت به بهشت ببرد.

13 ـ امام علىّ علیه السّلام :
پیامبر خدا فرمود: نماز در چهار پاره نوشته مى شود: پاره اى براى نیکو وضو گرفتن، پاره اى براى رکوع ، پاره اى براى سجود و پاره اى براى خشوع است. گفته شد: اى پیامبر خدا، خشوع چیست؟ فرمود: فروتنى در نماز و اینکه بنده با همه دل به خدا رو کند. پس هنگامى که رکوع و سجودش را تمام آورد و دیگر بخشها را هم کامل کرد نماز با نورى درخشنده به سوى آسمان اوج مى گیرد، درهاى آسمان براى آن گشوده مى شود و [ خطاب به نمازگزار مى گوید: مرا حفظ کردى، خدا تو را حفظ کند و فرشتگان مى گویند: خدا بر صاحب این نماز درود فرستد. و هنگامى که بخشهاى نماز را تمام نیاورد، نماز با تاریکى بالا مى رود و درهاى آسمان بر روى او بسته مى شود و [ خطاب به نمازگزار ] مى گوید: مرا تباه کردى ، خدا تو را تباه گرداند و نماز را به صورتش مى کوبند.

14 ـ عقیل خزاعى: امیر مؤمنان، هرگاه براى جنگ آماده مى شد، چند کلمه اى به مسلمانان سفارش مى کرد و مى گفت: به نماز پایبند باشید و بر آن مواظبت کنید، آن را زیاد بجا آورید و بدان تقرب جویید که آن بر مؤمنان نوشته و مفروض است و این را کافران هم مى دانند آنگاه که پرسیده مى شوند: چه چیز شما را به دوزخ در آورد؟ مى گویند: ما از نمازگزاران نبودیم.

15 ـ امام صادق علیه السّلام :
محبوبترین بنده نزد خداى جلّ جلاله ، فردى است که در گفتارش راستگو و بر نمازش مواظب باشد.

16 ـ ادریس قمى: از امام صادق علیه السّلام نیکیهاى ماندگار را پرسیدم. فرمود: نماز، پس بر آن مواظبت ورزید.

پانوشت

(1) معنى حدود نماز در فصلى با همین نام(فصل دوازدهم) خواهد آمد.
(2) اشاره به آیه ویلٌ للمطففین (سوره 83 ، آیه 1 ـ 3) .