جلسه 17

نفسی علی زفراتها محبوسة / یا لیتها خرجت مع الزفرات

ثبت معنوی خطبه حضرت زهرا(س) در حرم حضرت معصومه(س)
نویسنده : fingsh - ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱٠
 

دبیر علمی ستاد ثبت معنوی خطبه حضرت زهرا (س) از ثبت معنوی این خطبه ارزشمند در روز 12 خرداد ماه در حرم حضرت معصومه (س) خبر داد.
حجت الاسلام فخرالدین صابری با اشاره به اینکه خطبه حضرت زهرا (س) پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) و کنار گذاشته شدن امیر مؤمنان از خلافت، در مسجد پیامبر(ص) ایراد شده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بهره مندی از همفکری علما و مراجع عظام اقدام به ثبت معنوی خطبه گرانقدر حضرت زهرا (س) کرده است که مراسم ثبت این خطبه در حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار خواهد شد.  
وی در ادامه افزود: موضوعات مورد توجه حضرت زهرا (س) در این خطبه، توحید، حکمت آفرینش، علت بعثت پیامبر و نتیجه آن، عهد خداوند درباره قرآن ناطق، حکت احکام الهی، حکمت اطاعت از اهل بیت، توصیف دوران جاهلیت، نجات جامعه جاهلی به دست پیامبر، امام علی (ع) خاموش کننده آتش فتنه ها و ضرورت اندیشیدن در قرآن است.  
مدیر موزه قرآن کریم در ادامه از رونمایی تابلوی خطبه حضرت زهرا (س) در روز ثبت معنوی این اثر خبر داد و گفت: خطبه حضرت زهرا (س) در تابلویی بزرگ حک شده است که این تابلو در روز ثبت خطبه، رونمایی خواهد شد.  
حجت الاسلام صابری افزود: خطبه حضرت زهرا (س) در قالب کتابی نیز به چاپ رسیده است که در واقع ترجمه روان این خطبه است. در مقدمه این کتاب نظرات علما نیز منعکس شده است. این کتاب علاوه بر توزیع در مراسم ثبت معنوی در بازار نیز در اختیار عموم مردم برای بهره مندی بیشتر قرار خواهد گرفت.  
وی با بیان اینکه خطبه حضرت زهرا (س) که به ثبت خواهد رسید برگرفته از اسناد مورد تأکید تشیع و اهل سنت است، گفت: متن خطبه ای که در قالب کتاب منتشر خواهد شد برگزفته از روایت شیخ طبرسی است.  
دبیر علمی ستاد ثبت معنوی خطبه حضرت زهرا (س) اظهار داشت: خطبه ارزشمندد حضرت زهرا (س) مجموعه ای از معارف بلند اسلامی و انسانی با نکات مهم فلسفی، فقهی، اجتماعی و سیاسی است که با رجوع به گذشته و نگاه به آینده و زمان شناسی ویژه ای ارائه شده است. این خطبه یکی از عناصر مهم مذهب جعفری در تمام جهان است.
فارس نیوز