جلسه 17

نفسی علی زفراتها محبوسة / یا لیتها خرجت مع الزفرات

آیا درب خانه های مدینه مسمار داشت؟
نویسنده : fingsh - ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱۱
 

استاد شیخ حسین غیب غلامی هرساوی در کتاب ارزشمند علی بن ابی طالب صلوات الله علیه و رمز حدیث فدک، صفحه 94، سند تاریخی زیر را از منابع اهل سنت استخراج نموده اند: 
... و ما عمل علی بن ابی طالب مصراعی داره الا بالمسمار. المواهب اللدنیه (قسطلانی) ج 3 ص 409 الدره الثمنیه (ابن نجار) ص 205.
... و علی بن ابی طالب دو لنگه درب خانه خویش را جز با استفاده از مسمار (میخ) نساخت (و از روش دیگری برای ساختن آن استفاده نکرد) ... 
وتد میخ چوبی قطور و سرپهنی است (به شکل مخروط یا هرم) که در زمین یا دیوار می‌کوبند. مسمار میخی همانند وتد ولی (معمولا) از جنس آهن می باشد که استفاده از آن جهت نگهداری قطعات چوبی درب ضروری بوده است.مسمار به گونه‌ای بوده است که: محکم کوبیدن آن در چوب های درب می توانسته موجبات ترک خوردن و شکاف برداشتن چوب را فراهم آورد. 
(ر.ک :الکافی،ج5ص243، ب29،ح9؛ الاستبصار ، ج3،ص132،ب87،ح5؛ التهذیب، ج7،ص219،ب22،ح41؛ وسائل الشیعه ، ج19، ص144، ب29،ح24326) 
بنابراین پس از اصابت ضربه‌های شدید (همانند :لگد زدن به درب) چوب درب توسط مسمار شکاف برداشته و در نتیجه مسمار از جای خود بیرون آمده و با باز شدن ناگهانی درب موجبات مصدومیت صدیقه طاهره سلام الله علیها بین درب و دیوار- فراهم گردیده است هر چند که گستاخانه چنین ابراز شده: 
چرا میخ بلندی از درب خانه به سمت داخل خانه بیرون آمده بود و علی بن ابی طالب‌(ع) آن میخ را که در مواقع عادی نیز می توانست موجب جراحت اهل و عیال او گردد، در نیاورده یا خم نکرده بود؟!
(سایت اینترنتی  سنت  افسانه آتش زدن درب خانه فاطمه ارسال شده در تاریخ های 10 تیرماه 1385 و 9 دیماه 1385) 

یادآوری 
خانه مسکونی امیر المومنین صلوات الله علیه و حضرت زهرا سلام الله علیها که در مجاورت مسجد النبی صلی الله علیه و آله و سلم قرار داشت تنها دارای یک درب بود که به سوی مسجد باز می‌شد و هجوم به حضرت زهرا سلام الله علیها نیز از همین درب صورت پذیرفت. 
دربی که هم اکنون در ضلع شرقی ضریح مسجد النبی صلی علیه وآله والسلم قرار دارد و به نام باب فاطمه سلام الله علیها شهرت یافته و به زائران مدینه منوره نشان داده می‌شود مکان اصلی درب خانه حضرت زهرا سلام الله علیها نبوده و محل حقیقی آن در پایان دیوار غربی حضرت زهرا سلام الله علیها و پشت قفسه‌های پر از قرآن کریم - حدودا در مقابل مکانی که ماذنه بلال نامیده می‌شود- قرار دارد.
سند شماره 1) 
قال ابن عباس: و سد ابواب المسجد غیرباب علی ... و هو طریقه لیس له طریق غیره. 
ابن عباس گفت: و پیامبر دربهای خانه های رو به مسجد را به جز درب خانه امیرالمومنین صلوات الله علیه بست ...
 احقاق الحق( :قاضی نورالله شوشتری- متوفای 1019)، ج5،ص541؛ به نقل از: خصائص (:نسائی)، ص14.
و وی (امیرالمومنین صلوات الله علیه) راهش به بیرون از خانه تنها از آن درب رو به مسجد بود و راه دیگری (برای خروج از خانه) نداشت. 
سند شماره 2) 
قال ابن عباس: سد رسول الله ابواب المسجد غیر باب علی ... و هو طریقه لیس له طریق غیره.
احقاق الحق ،ج5،ص543؛ به نقل از: البدایه و النهایه: (:ابن کثیر)، ج7،ص338.
ابن عباس گفت: پیامبر دربهای (خانه های رو به ) مسجد را به جزد درب خانه امیرالمومنین صلوات الله علیه بست ... 
و وی (امیرالمومنین صلوات الله علیه) راهش به بیرون خانه تنها از آن درب رو به مسجد بود و راه دیگری (برای خروج از خانه) نداشت.
فاختبئت فاطمه علیه السلام و راء الباب 
فدفعها عمر حتی ضغطها بین الباب و الحائط.
پس حضرت زهرا سلام الله علیها پشت درب پنهان شد، سپس عمر او را به شدت کنار زد تا به حدی که او را بین درب و دیوار فشرد. 
(فیض کاشانی: نوادر الاخبار، ص 183)